Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.

Více informací

patice R7S: celkový přehled

60.cz - svítidla
patice R7S: celkový přehled

Popis patice

Patice R7S je používána hlavně u halogenových žárovek. Tvar Halogenové žárovky R7S je oproti klasickým žárovkám nezvyklý, vypadá totiž jako skleněná trubička s keramickými konci, které nejsou v průměru vetší než samotná trubička. Oproti tomu LED žárovky R7S jsou diametrálně odlišné. Kvůli dosáhnutí většího úhlu svícení a kvůli chlazení čipu LED žárovek jsou mnohem širší.

Samotná patice není jen na jedné straně žárovky, ale elektrické kontakty jsou každý na jedné straně žárovky. Na obou stranách je malá trubička s kovovým kontaktem, který se vsadí do protikusu ve světle – bez šroubování nebo aretace.  Žárovky jsou vyráběny s různými vlastnostmi. Všechny však na 230 V (s rozmezím cca 85-230).

Použití

Tento druh žárovek je hlavně používán v reflektorech, zejména venkovních. Dále se pak používá ve stojacích lampách nebo lampičkách.

Tvary LED žárovek

Protože halogenové žárovky, které mají tuto patici, vyzařují světlo do všech stran, tak se k této  vlastnosti musí alespoň částečně přiblížit i LED žárovky. Proto jsou většinou žárovky vytvořeny z více segmentů vedle sebe. Každý segment je pak částečně nakloněn pod jiným úhlem. Nebo jsou žárovky typu kukuřice, kde je povrch žárovky pokryt jednotlivými čipy kolem dokola. Oba typy jsou znázorněny na obrázcích níže.

LED žárovka R7s Paulmann                         

 

Chromatičnost

Chromatičnost nebo častější označení, teplota světla, v podstatě udává barvu vyzářeného světla. Teplota je vyjádřená v jednotkách Kelvina. Obecně jsou používané pojmy jako teplá bílá, studená bílá a denní bílá. Všechny tyto pojmy označují chromatičnost žárovky.  Tyto teploty se   pohybují v rozmezí cca 3000K (teplá) až do 6500 K (studená bílá od 5000). Žárovky s paticí R7S se vyrábějí ve všech těchto provedení.

Úhel svícení

Úhel svícení značí s jakým rozptylem bude žárovka vyzařovat světlo do prostoru. Čím větší úhel svícení je, tím větší plochu žárovka osvítí. Úhel svícení u žárovek s paticí R7S je různý, dle provedení žárovky. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 100° - 360°.

Stmívání

Tak jako LED žárovky s jinou paticí, tak i s paticí R7S je možné zakoupit stmívatelné. Ovšem opět, ne všechny žárovky R7S jsou vhodné ke stmívání. Tato informace musí být vždy u žárovky uvedena.

Watty vs Lumeny

U LED žárovek není jistota, že dvě žárovky se stejným příkonem, tedy se stejným počtem wattů, budou mít stejnou svítivost. Záleží na technologii výroby a druhu použitých čipů. Proto je důležitější dívat se na svítivost žárovky. Žárovka s 1300 Lumeny a příkonem 14W zhruba odpovídá klasické žárovce s příkonem 100W

Výrobci

Za několik posledních let se výroba LED žárovek velmi rozšířila, proto není divu že je i velké množství výrobců. Samozřejmě záleží na poměru kvality a ceny a posouzení této rovnováhy je na samotném nakupujícím, protože sám ví, kolik je ochoten utratit za danou žárovku. Můžeme zmínit pár známých výrobců těchto žárovek, jsou to například Phillips nebo Paulmann.

CRI

Index CRI udává věrohodnost barvy, vyzářené zdrojem světla. Tento index je dán vnímáním lidského oka.Rozmezí CRI je 0-100. U kvalitních LED světelných zdrojů je CRI vyšší než 85. Pro porovnání, CRI klasické žárovky je 95. Čím vyšší je index, tím lepší je věrohodnost barvy.