Zákaznická podpora:733 310 564info@60.cz

Interiérové osvětlení

Nejdůležitější, přitom stále vysoce podceňovaná součást každého vnitřního prostoru.

Osvětlení interiéru by mělo v prvé řadě správně plnit svůj účel. Nicméně každý člověk a situace vyžaduje trochu něco jiného. Zvolit vhodné osvětlení, které nám bude patřičně sloužit a efektivně zvyšovat komfort našeho žití, neznamená pouze vyměnit starou žárovku za novou.

Například do kuchyně či pracovny se hodí neutrální bílé světlo (4000 K) s vysokým indexem podání barev. Díky tomu se nám bude lépe soustředit, zůstaneme bdělí a navíc nebudou barvy okolo nás zkreslené.

Na druhou stranu ložnice by měla být osvětlena spíše teplejším světlem s chromatičností v rozmezí 1800 až 2700 K. Nažloutlé světlo uklidňuje a navozuje pohodovou atmosféru.

Aby toho nebylo málo, tak s padající tmou venku bychom měli volit teplejší světlo všude, včetně pracovních místností. Chvíli před spaním, udává se 90 minut, bychom měli dokonce svítit světlem o maximální chromatičnosti 2700 K, spíše ale méně. Nemusíme přitom kupovat několik různých druhů světel, bude stačit jedno, které lze postupně stmívat. O tématu stmívání se rozepíšeme v jednom z dalších článků.

Samozřejmostí je ale také designová stránka věci.

Interiérové osvětlení si můžeme rozdělit do několika kategorií:

V jídelně nebo v místnostech s vysokými stropy, kde potřebujeme dostat světlo blíže osvětlovanému objektu, se většinou hodí závěsná svítidla. Dnes již tradiční světla do interiéru v podobě bodovek jsou vhodnou volbou pro akcentové osvětlení designových doplňků, například květin, soch atp. Pozor ovšem na častou chybu, kdy se bodovkami nahrazují stropní svítidla. Jak jsme ovšem zmínili, bodové osvětlení není k takovému účelu vhodné.

V interiérech se také začíná prosazovat nepřímé osvětlení. To nevytváří žádný stín, neoslňuje a vytváří atmosféru podobnou dennímu osvětlení, kdy slunce osvětluje prostor nad hlavou. V tomto případě je ale potřeba využít svítidla s vyšším výkonem, jelikož se část světla odrazem od stropu či zdi ztratí.

Výběr vhodného osvětlení ani tak nemusí znamenat zdlouhavou a otravnou proceduru, natož zbytečnou. V 60.cz vám velmi rádi odborně poradíme a společně vybereme svítidla přesně pro vaši potřebu. Díky reálným zkušenostem vám pomůžeme vdechnout do vašeho domova nový život.