Zákaznická podpora:733 310 564info@60.cz

Jak vybrat bodovky

Bodovky jsou pravděpodobně nejoblíbenějším typem svítidel v domácnosti. Díky jejich vlastnostem je lze efektivně osadit na jakékoli místo v domě i venku. I přes jejich všestrannost ovšem dělá řada lidí při jejich instalaci menší či větší chyby.

Podhledové bodovky

Bodové osvětlení se vyznačuje tím, že soustřeďuje vyzařované světlo do dané oblasti. Při správném použití se hodí prakticky všude. Do obýváku, do koupelny, k osvětlení schodiště, na zahradu, do příjezdové cesty, či dokonce do bazénu. Stačí si jen vybrat. 

Existuje spoustu typů bodového osvětlení a každý je vhodný pro jinou situaci.

Podle čeho vybrat ty správné bodovky

Než začnete aktivně vybírat své nové osvětlení, měli byste si určit, k jakému účelu bude sloužit. Opomenout byste neměli ani místo instalace, jelikož například venkovní bodové osvětlení vyžaduje jiné parametry než interiérové.

Do běžných pokojů se velmi často volí bodovky do podhledu, jejichž výhodou je minimalistický vzhled a jejich dokonalé splynutí s úrovní stropu. Samozřejmě lze volit i mezi různými barvami, a kromě tradičních hliníkových přichází čím dál více do módy zejména černé bodovky.

Pokud ve vašem případě není podhledová instalace možná nebo vám nevyhovuje, můžete vybírat klasické směrové bodovky. Ty lze samozřejmě umístit i na zeď, čímž získáte příjemný koutek pro četbu a další aktivity, případně můžete jimi nasvítit oblíbený obraz, či zajistit, abyste mohli v noci bezpečně sejít schodiště.

Pokud hledáte venkovní bodovky, rozhodně vybírejte ty s krytím alespoň IP44. V závislosti na přesném místě využití ale spíše i vyšším.

Stmívatelné bodovky

Nezapomínejte ale také na některé dodatečné funkce. Mezi ty nejzákladnější, ale taktéž nejužitečnější, patří možnost stmívání. Jestliže si přejete stmívatelné bodovky, ale vaše elektroinstalace to neumožňuje nebo se vám nechce investovat více, než je nutné, existují také verze, které jsou stmívatelné klasickým vypínačem.

Místo staré bodovky osadíte takovou, která krokové stmívání podporuje, a následným rychlým vypínáním a zapínáním vypínače měníte intenzitu světla.

Chytré bodovky

Nebo můžete jít ještě dál a pořídit si bodovky ovládané dálkově. To umožňuje například systém ZigBee.

Jeho největší výhodou je to, že nemusíte nijak upravovat stávající elektroinstalaci, protože se o vše postará dálkově ovládaná jednotka a samotné prvky osvětlení. Ovládat své bodovky můžete díky ZigBee klidně vlastním chytrým telefonem přes nainstalovanou aplikaci.

Rada na závěr

Zdání klame.

Ač to tak nevypadá, bodovky jsou dost možná nejzáludnějším typem osvětlení. Jsou moderní, jednoduché, ale kvůli jejich vlastnostem není úplně snadné si vybrat tak, aby na 100 % plnily svůj účel. 

Investujte do výběru správného osvětlení dostatek času.

Opravdu se to vyplatí. A pokud nemáte čas zkoumat všemožné tipy a triky, nechte si poradit od odborníka.

Náš obchod nabízí stovky druhů bodovek. Kromě obrovského výběru se ale pyšníme odbornou podporou a projektováním v oblasti osvětlení jako celku.

Samozřejmostí pro nás je vstřícné jednání spojené s více než 15 lety zkušeností s prodejem a profesionálním poradenstvím v oblasti světel.